1984 – George Orwell

Şubat 4, 2017

Yayınevi1984

Sayfa Sayısı : 352

İlk Basım :1949

Tür : Siyasal Roman

Yazar : George Orwell

Kitap Hakkında Genel Bilgi

Siyasal roman ve distopya alanında klasiklerin başında gelen literatüre bir çok kelime kazandırmıştır. Bugün halen siyasi olayları yorumlamakta ve distopyaları tanımlarken kullanılan Big Brother yani büyük kardeş gibi kelimeleri kazandırırken düşünce polisi gibi kavramları da bizlere kazandırmıştır. Bu kavramlar kitaptan anlatılan haliyle adeta bizleri dehşete düşürüyor. Bu anlatılanlar bir distopya değil de gerçekten yaşanmış olsaydı neler yapardık halimiz ne olurdu diye soruyoruz kendimize.

Big Brother, dünya üzerinde her şey hakkında irade sahibi olan kimseye verilen isim. Bir diktatörün gelebileceği son nokta… Büyük kardeş, koyduğu kurallar ile insanları kendi istediği gibi kalıplara sokmaktadır ve onları yönetmektedir. Sahip olduğu otoriter rejimi kurmuş olduğu parti ile daha kolay bir şekilde yönetmektedir. Yöntemleri oldukça acımasızdır ve insanlar ona boyun eğmekten başka çare göremezler. Bunun neticesinde diktatör kuralları kendi çıkarına olacak şekilde kurar. Düşünce polisi kavramı da burada karşmıza çıkıyor. Kendisi aleyhinde bir şey düşünmeyi yasaklayan büyük kardeş, bunun için düşünce polislerini görevli kılıyor ve aleyhinde bir faaliyet yürütülmesini engelliyor.

Yazar Hakkında Genel Bilgi

1903 ile 1950 arasında yaşayan asıl adı Eric Arthur Blair olan İngiliz edebiyatının efsane ismi. 47 yıllık ömrüne 1984 ve Hayvan Çiftliği gibi iki büyük şaheser sığdırmayı başarmıştır. Gençliğinde para sıkıntısı ile karşı karşıya kalan yazar çeşitli meslekleri denemiş, yazarlık hayatına başladığında dahi para sıkıntısı yaşamaya devam etmiştir. Yapıtlarında totaliterliğe karşı duruşu ile öne çıkmıştır.

Bir yorum

  • Chat Ekim 31, 2017, 10:37 am

    harika bir roman arkadaşlar sürükleyici ve heycanlı okumanızı tavsiye ederim kesinlikle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir