Alaycı Kuş – Suzanne Collins

Temmuz 17, 2017

Yayınevi: DEX

Sayfa Sayısı: 390

İlk Basım: 2010

Tür: Yabancı Roman

Yazar: Suzanne Collins

Kitap Hakkında Genel Bilgi

Bütün engellere rağmen, Katniss Everdeen Açlık Oyunları’ndan iki kez sağ çıkmıştır. Ama şimdi kanlı arenadan sağ çıkmayı başardığı halde hâlâ güvende değildir. Capitol kızgındır. Capitol rövanş istemektedir. Uğradıkları bozgunun bedelini ödetmek istedikleri kişi kimdir? Katniss. Daha da beteri, Başkan Snow başka hiç kimsenin de güvende olmadığını açıkça belirtmiştir. Ne Katniss’in ailesi, ne arkadaşları, ne de 12. Mıntıka halkı. Suzanne Collins’in gerilim romanı Açlık Oyunları üçlemesinin bu güçlü ve heyecan verici finali yılın en çok sözü edilen kitabı olmayı vaat ediyor.

Alaycı Kuş serinin son kitabı. Gerçekten yazar son kitap olan Alaycı Kuş’a kadar merak duygumuzu en üst düzeyde tutmayı başarmış. Bu kitap da ilk iki kitabın devamı olarak karşımıza çıkıyor. Bu kitap da Katniss, Peeta ve Gale bu oyunların oynanmasında başı çeken Snow’dan intikam almak için 13. mıntıkada diğerleriyle bir araya geliyor. Katniss bu isyanın başını çeken kişi olarak Alaycı Kuş oluyor. Bu esnada bir çok olaylar yaşanıyor ve sonunda suçlu olan kişilerin hepsinden intikamını alıyor.

Bunların başında 13. mıntıkanın başkanı Coin ve Capitol’ün başkanı Snow geliyor. Bu intikam sırasında Katniss de sevdiği bir çok insanı kaybediyor. Bunların başında kardeşi Prim Gale tarafından yanlışlıkla öldürülüyor, Finnick barış muhafızları tarafından öldürülüyor, Peeta başkan Snow tarafından esir alınıyor. Fakat tüm bu kötü gidişata rağmen Katniss herkesi öldürüyor ve intikamını alıyor.

Kitabın sonunda Katniss Peeta ile evleniyor, hiç istemediği halde çocukları da oluyor ve mutlu bir hayat sürmeye başlıyorlar. Bana göre gerçekten bu kadar kötü gidişatın ardından hak edilmiş bir mutluluk onları sarıyor. Fakat insan bu kadar güçlü olaylar karşısında daha kuvvetli bir son olmasını bekliyor. Sadece bu anlamda biraz hayal kırıklığına uğradım. Bunun dışında aşk, heyecan, sevgi, ölüm ve merak duygularını bu kadar kuvvetli verdiği için yazar güzel bir eser çıkarmış karşımıza.

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir