Ateşle Oynayan Kız – Stieg Larsson

Temmuz 26, 2017

Yayın Evi: Pegasus

Sayfa Sayısı: 672

İlk Basım: 2010

Tür: Yabancı Roman

Yazar: Steig Larsson

Kitap Hakkında Genel Bilgi

İşte serinin ikinci kitabı “Ateşle Oynayan Kız”. Yazar kitabı öyle bir yerde bitiyor ki, olayların içine girdiğiniz için devamı okumak mecburiyetinde hissediyorsunuz kendinizi. Üstelik ikinci kitabın kalınlığını da görünce, vaaow yine olaylar, olaylar diyerek alıyorsunuz elinize Ateşle Oynayan Kız’ı.

Ateşle Oynayan Kız ‘da artık Mikael’in hayatı düzene girmiştir, kaybettiklerini geri alır, eski başarısına kavuşur. Lisbeth’in hayatında ise köklü değişiklikler ama bir o kadar da bela vardır. İlk kitapta Mikael’e yardım eden Lisbeth’e ikinci kitapta Mikael bu yardım borcunu ödeyebilecek midir? Zira Lisbeth tam 3 cinayetin 1 numaralı zanlısı olmuştur ve başı gerçekten derttedir.

Bu kitapta Lisbeth’in hayatının önemli olaylarını öğreniyor, biraz da gerilere gidiyoruz. Ayrıca kitapta bol bol aksiyon mevcut. Ejderha Dövmeli Kız’dan daha çarpıcı ve heyecan verici buldum 2. kitabı. Eğer ilk kitabı beğendiyseniz, ikinci kitaba bayılacaksınız.

Yalnız şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, Millennium serisi gerçekten karakterleri ve olaylarıyla oldukça sıra dışı. Serinin ikinci kitabında kahramanların çarpık ilişkilerinden de örnekler görüyorsunuz. Bazı yerlerinde “hımm, baya ilginçmiş” demeden edemedim. Bu tabiî ki negatif bir eleştiri değildir, zira karakterlerin özellikleri zaten serinin ana temasını oluşturuyor

Yazar Hakkında Genel Bilgi

1954 yılında doğan Stieg Larsson Afrika’da savaş muhabirliği yapmış, ülkesinde çok ünlü olan başarılı bir gazeteci ve aşırı sağa karşı mücadele veren Expo dergisinin de yazı işleri müdürüydü. Bir bilimkurgu hayranıydı ama bunun izlerine ”Millenium” da rastlanmıyor. Larsson üçlemesini yazarken öldü ve klasik fanteziye göre üçlemenin bir de devamı var. Dördüncü bir cilt, bir yerlerde saklı duran bir metin, günün birinde er geç ortaya çıkacak olan karalanmış sayfalar yığını…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir