Cezmi – Namık Kemal

Ocak 30, 2018

Yayın Evi : Sis Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 232

İlk Basım : 2010

Tür : Roman

Yazar: Namık Kemal

Kitap Özeti

Olay Sokullu Mehmet Paşa zamanında, İstanbul’da yaşanmaktadır. Azerbaycan’dan, İran’a sürünüp gider, Tebriz Sarayında ise sona ermektedir. Cemiz çok iyi bir şekilde atlı spor ustası olarak bilinmektedir. Bu ustalığıyla beraber Ahmet Paşa ile tanışmaktadır. Ahmet Paşa’nın vermiş olduğu yemekte Cezmi’nin atlı sporda olduğu gibi şairlikte de usta olduğunu anlar. Şairliğinin ünü ile Neviyle tanışmaktadır. 1570 senesinde İran sefer başlar. Cezmi bu sefere de gönüllü bir şekilde katılır. Burada çok usta bir şekilde zeki davranışlarda bulunmaktadır. Ünü de bu şekilde artmaktadır.

Bu savaşta Kırım şehzadesi olan Adil Giray ile tanışırlar, arkadaş olurlar. Adil giray bir baskında yakalanmaktadır. Şah’ın karısı şehriyar ise Adil Giray’a aşık olmaktadır. Adil ise şahın kız kardeşi Perihan’a aşık olur. Şehriyar Perihan ile aynı kişiye aşık olduğunu anladığında artık aralarında tamamen kıskançlık yarışı başlamaktadır. Ayrıca Adil Giray’ın da Perihan’ı sevdiğini anlamış olan Şehriyar her ikisini de öldürebilmek adına planlar yapar.

Adil Giray esir düşüp daha sonrasında Cezmi haberi alır. Hemen Adil’in yardımına koşmaktadır. Cezmi, bir şeyler yapar ve Adil’in bulunduğu odaya girer. Bundan sonrasında ise kaçış ve İran’daki yönetimi yıkarak yerine kendilerini getirebilmek için planlar yapmaya başlamaktadırlar. Bütün planlar suya düşer ve Şehriyar’ın askerleri Perihan ile beraber Adil’i öldürürler. Her ikisini de Cezmi aynı mezara gömer. Cezmi ise kılık değiştirip vatana geri döner.

Bir yorum

  • islami sohbet Haziran 13, 2018, 11:16 pm

    Namık kemal’in en güzel eserlerinden bir tanesi cezmi özetleme çok kaliteli yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir