Ejderha Dövmeli Kız – Stieg Larsson

Temmuz 29, 2017

Yayın Evi: Pegasus

Sayfa Sayısı: 648

İlk Basım: 2009

Tür: Yabancı Roman

Yazar: Stieg Larsson

Kitap Hakkında Genel Bilgi

Millennium serisi üç kitaptan oluşuyor. Birinci kitap olan Ejderha Dövmeli Kız (Kitabın orijinal ismi Man som hatar kvinnor yani, “Kadınlardan Nefret Eden Adam”dı. Fakat İngilizceye The Girl with the Dragon Tattoo (Ejderha Dövmeli Kız) ismiyle çevrildi.) gerçekten çok sürükleyici ve merak uyandırıcı. Devamlı acaba diğer sayfada ne olacak diye diye, gözlerim acısa da bırakamadım elimden. Konusu, kahramanları ve olayları ilginçti. Olaylar birbirine ustaca bağlanmıştı. Lisbeth tek kelimeyle müthişti. Bence herkes tanımalı Lisbeth Salander’i.

Lisbeth Milton Security’de ayak işleri yaparak işe başlamış fakat daha sonra kendini göstererek özel araştırmalar yapan biri haline gelmiştir. Küçük yaşlarda geri dönüşü zor sorunlar yaşamış ama çeşitli nedenlerden dolayı sorunlarını kimseyle paylaşamamış ve büyük güçler tarafından haksız yere akıl hastanesine kapatılmış, topluma zararlı, sado-mazoşist olduğu düşünülen ve mahkeme tarafından gayr-i mümeyyiz ilan edilmiş bir karakterdir. Çok keskin bir zekaya, müthiş bir görsel hafızaya sahip ve dünyanın en önde gelen hackerlarındandır.

Ünlü bir gazeteci olan Mikael’in başında Wernerström denen bir olay vardır. Mikael zor zamanlar geçirmiştir bu arada Henrik Vanger isimli zengin bir adam, Mikael’e bir iş teklifinde bulunur . Onu yıllar önce kaybolan Harriet’in akıbetini ortaya çıkarmak için tutmuştur, bu iş esnasında Mikael, Lisbeth ile tanışır. Harriet olayını çözerken çarpıcı olaylar da su yüzeyine çıkacaktır. Bu arada Lisbeth, vasisi olan Bjurman ile başı derttedir, ama Bjurman henüz Lisbeth’i oldukça iyi tanımamaktadır, bunun bedelini er geç ödeyecektir.

Ejderha Dövmeli Kız; Lisbeth ile Mikael’in tanışması ve Harriet olayının aydınlanması, hemen arkasından da Wernerström olayı intikamını konu alır. Kitap gerçekten çok akıcı, eminim ki elinizden bırakamayacaksınız, kalınlık sizi aldatmasın, sık sık bölüm arası olmasına rağmen burada bırakamam diyerek okumaya devam edeceksiniz.

Yazar Hakkında Genel Bilgi

1954 yılında doğan Stieg Larsson Afrika’da savaş muhabirliği yapmış, ülkesinde çok ünlü olan başarılı bir gazeteci ve aşırı sağa karşı mücadele veren Expo dergisinin de yazı işleri müdürüydü. Bir bilim-kurgu hayranıydı ama bunun izlerine ”Millenium” da rastlanmıyor. Larsson üçlemesini yazarken öldü ve klasik fanteziye göre üçlemenin bir de devamı var. Dördüncü bir cilt, bir yerlerde saklı duran bir metin, günün birinde er geç ortaya çıkacak olan karalanmış sayfalar yığını…

Bir yorum

  • hack forum Ocak 24, 2018, 12:22 am

    bir sonraki kitap alışverişimde alacağım kitaplardan biri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir