Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Mart 7, 2018

Kitap, Lennie ve George isimli iki farklı dost üzerinde durmaktadır. Uzun ve güçlü, adeta dev gibi bir yapısı olan Lennie, cüssesinin altında bir saflık saklamaktadır. Zihinsel engeli bulunan Lennie için, George tam bir koruyucudur. Onu korur ve göz kulak olur. Beraber açmak istedikleri çiftlik için uzun senelerdir farklı işlerde çalışmaktadırlar. Fakat Lennie’nin durumundan dolayı göçebe bir hayatları vardır. En sonunda da bir çiftlikte işe başlarlar. George’un amacı para biriktirip çiftlik sahibi olmak ile Lennie yumuşak şeylere olan hassasiyetinden dolayı tavşan istemektedir yalnızca.

Yaşamaya başladıkları bu yeni çiftlik ortamında, asıl sorun çiftlik sahibinin güzel karısıdır. Lennie ve George kendilerine has özellikleri ile çiftlikte ön plana çıkmaya başlayınca kadın da sürekli bu ikili ile muhabbet eder olmuştur. George ise durumunda farkında Lennie’yi bu durumdan uzak tutmak istemektedir. Bir gün, çiftlik çalışanlarından yaşlı Candy’nin köpeğini silahla öldürürler. Candy aynı durumun kendisi için olmasından da korkar ve kendi birikimi ile George- Lennie ikilisinin projesine dahil olmak istediğini belirtir. İkili için her şey güzel giderken, George’un korktuğu başına gelir.

Çiftlik sahibinin karısı bir gün samanlıkta olan Lennie’nin yanına gider ve yumuşak şeylere olan zaafından dolayı ona saçlarını gösterir. Bir süre sonra kendini kaybeden Lennie, kadına sert davranmaya başlar ve kadına zarar vererek boyunun kırılıp ölmesine neden olur. Bu olaydan sonra Lennie kaçar, George ise onu bildiği yer bulur. George, kendi hayallerinin akıbetini düşünürken bir yandan da Lennie ile çiftlik hayallerini konuşmaya başlar. Lennie denize bakıp hayal kurarken, George bu zamana kadar yapılması gerektiğini düşündüğü şeyi yapar ve onu vurur.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir