Hayvan Çiftliği – George Orwell

Mayıs 24, 2018

Hayvan Çiftliği kitabının yazarı George Orwell, solcu kişiliği ile tanınmaktadır. Hayvan Çiftliği, George Orwell’in eserleri arasında en iyisi olarak kabul edilmektedir. Okurlarına siyaset üzerinde kara mizah hikayesi sunan Hayvan Çiftliği, herkes tarafından okunması gereken önemli bir romandır.

Kitabın yazarı Orwell, politikanın gerçek yüzünü hayvanlar üzerinden her insanın anlayabileceği dil ile okurlarına aktarmaya çalışmıştır. Kitap bir çok ülkede sansüre uğramış, Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde de engellenmeye çalışılmıştır. Tüm bunlara rağmen gerçek konusunu korumayı başaran Hayvanlar Çiftliği, insanların politikacılara karşı görüşlerinin değişmesine neden olmuştur.

Hayvan Çiftliği Konusu Nedir?

Hayvan Çiftliği, kusursuz bir şekilde işlenmiş bir hikayeyi ele alan önemli bir yapıttır. Hayvan seçimi ve sunumu, kitabın yazarı Orwell’in ince zekasını gözler önüne sermeyi başarmıştır. Kitabı okuduğunuz zaman hangi hayvanın ne için seçildiği net bir şekilde anlaşılabilir.

Kitap Stalin döneminde yazılması nedeniyle, o dönemin izlerini taşımaktadır. Stalin yönetimine göndermelerde bulunan yapıtta, hayvan karakterler Stalin döneminde yer alan kişilere benzetilmiştir.

Kitapta, çiftlikte yaşamanı sürdüren tüm hayvanlar tek isteği kendilerine iyi davranılmasıdır. Çiftlik sahibi ise hayvanlara kötü daranı ve onlara yemek vermeyi unutur. Hayvanlar buna sitem ederek ayaklanma başlatma kararı alır. Binbaşı lakaplı domuz önderliğinde başlayan ayaklanma, domuzun ölmesi ile sonuçsuz kalmıştır.

Daha sonra aç bırakılan hayvanlar bu duruma dayanamaz ve yeniden ayaklanma kararı alır. Çiftlikte tüm insanlara saldıran hayvanlar onların kaçmasına neden olur. Sonrasında çiftliği ele geçirirler ve önder olarak Napolyon isimli domuzu seçerler. Sonrasında ise Napolyon’un sözlerine dayanarak yeni kanunlar belirlenir. İlk başlarda işler istendiği gibi gitse de zamanla sorunlar baş göstermeye başlar. Hikaye’de bundan sonra başlar.

 

8 Yorum

 • Promosyonbank Mayıs 27, 2018, 1:19 pm

  Yazarın önceki kitaplarını okumuştum. Tasfirler çok etkileyici ve gerçeğe çok yakın. Alıp okumanızı öneririm mutlaka.

 • islami chat Haziran 13, 2018, 11:17 pm

  Bu kitapı okumayı düşünüyordum, özetten sonra kesinlikle okumalıyım.

 • Galaksi Kedisi Haziran 20, 2018, 1:39 pm

  Bu kitabı yani Hayvan Çiftliği’ni okumayan bir insan hayal edemiyorum, çoluğuma çocuğuma vereceğim ilk kitaplardan

 • Teknoloji ve İnternet Haberleri Haziran 20, 2018, 8:57 pm

  Bir kitap kurdu olarak sıkılmadan defalarca okudum okuyacak arkadaşlara George Orwell’in tüm kitaplarını oneriyorum.

 • Whois Nedir Haziran 30, 2018, 8:24 am

  Bazı kitaplar vardır yıllar geçsede popülaritesini yitirmez. George Orwell kitaplarıda aynen bu şekilde yıllar geçtikçe kült eserler arasında güçlü bir yere sahip oldular.

 • Hasan Temmuz 2, 2018, 5:40 am

  Çok harika bir kişisel gelişim kitabıdır. Çok kısa olmasına rağmen çok manidardır. Okumadıysanız şiddetle tavsiye ediyorum

 • muhasebe programları Eylül 8, 2018, 7:02 pm

  geniş kitlelerin bilmediği, sistem ve kişisel eleştirilerin tasvir edildiği güzel bir kitaptır. kesinlikle okumalısınız.

 • eskişehir rent a car Eylül 11, 2018, 9:35 am

  bende bu kitabı yeni aldım okumaya başladım. bitirdiğimde burda yorumlarımı paylaşacağım. bakalım tavsiye edecekmiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir