İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali

Şubat 5, 2017

YayıneviYapı Kredi Yayınları

Sayfa Sayısı: 267

İlk Basım: 1940

Tür: Roman

Yazar: Sabahattin Ali

Kitap Hakkında Genel Bilgi

Sabahattin Ali’nin psikolojik analizleri bir hayli etkili kullandığı bu romanı da diğer romanları gibi oldukça fazla sevilen bir kitaptır. Ömer ve Nihat adında üniversite eğitimlerine devam eden iki gencin vapur seyahatleri sırasında bir kaç koltuk ileride oturmakta olan bir kızı fark etmeleri ile başlayan kitapta Ömer vapurdan iniş sırasında kıza kilitlenmiş bir şekilde peşinden gider. Bu sırada teyzesi ona seslenir. Ömer teyzesinden kız hakkında bilgiler öğrenir.

Yaşanan bir kaç olaydan sonra Macide’ye olan duygularını anlatan Ömer, ondan da aynı duygularla karşılık alır. Böylece aralarında bir gönül ilişkisi başlamış olur ve vakitlerinin çoğunu beraber geçirirler. Macide’nin evsiz kalması üzerine Ömer onu kendi evine götürür ve karı koca gibi yaşamaya başlarlar. Fakat her ikisi de öğrenci olduğu için geçim sıkıntısı olacaktır. Geçim sıkıntısı yüzünden oldukça dertli olan Ömer’e arkdaşı Nihat, veznedar Hafız Efendi’yi tehdit ederek ondan para almasını söyler. Bir akşam Bedri ile karşılaşan Ömer, onun Macide’ye önceden duyduğu hislerden habersizdir. Olaylar böylelikle gelişerek çok farklı hallere bürünür. İçimizdeki Şeytan, elinizden bırakmadan bitireceğiniz bir kitap.

Yazar Hakkında Genel Bilgi

Sabahattin Ali, 1907 ile 1948 yıllarındaki 41 yıllık hayatına Türk Edebiyatının mihenk taşı sayılabilecek bir çok eser sığdırmayı başarmıştır. Yazdığı siyasi bir yazı nedeni ile 3 ay hapis yatan ve sürekli izlenen yazar, yurtdışına kaçmak ister. Söylentilere göre Kırklareli sınırında kaçakçılar tarafından vurularak öldürülmüştür.

Bir yorum

  • mebbis Ekim 5, 2017, 7:45 pm

    Gerçekten çok ama çok etkileyici bir kitap, Üstat okuyucuyu kendine bağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir