Kurallar Kitabı – Merthan Demir
Kişisel Gelişim / Ekim 6, 2017

Yayın Evi: Yakamoz Yayınları Sayfa Sayısı: 192 İlk Basım: 2017 Tür: Kişisel Gelişim Yazar: Merthan Demir Kitap Hakkında Genel Bilgiler Merthan Demir tarafından kaleme alınan bu eserin gençler tarafından ilgi görüyor olması dikkat çekici bir durum. Kitap gençlere hitap edecek şekilde, şuan bilinen ve aktif olarak kullanılan sosyal medyada sıkça –hatta tamamı ile- tercih edilen bir dil ile hazırlanmış. Yakamoz yayınları tarafından piyasaya sürülen bu kitap için hazırlanan güzel kapağı da dikkat çekici. Bunların yanı sıra kitabın fiyatı da insanları üzmeyen seviyededir. Bunların yanı sıra, bilinen pek çok kitap satış noktasında da bu kitabın en çok satanlar arasında olduğunu da görebiliriz. Bu eser basit dili ile okurlarından ziyade sosyal medyada söz paylaşmak isteyenlerin ilgi alanına giriyor. Kitabı elinize aldığınız zaman ve kitabın dokusunu hissettiğiniz zaman içinize bir enerji dolduğunu hissedeceksiniz. Mavi renkteki kapak tasarımı ve üzerindeki sevimli karakterler, merak uyandırıcı ve aynı zamanda etrafa çocuksu bir enerji yayıyor. Kitapta okurlarını şaşırtacak olan özellik ise bir giriş bölümünün olmayışı.

Barış Muslu – Beynine Format At
Kişisel Gelişim / Ekim 6, 2017

Yayın Evi: Doğan Kitapçılık Sayfa Sayısı: 252 İlk Basım: 2013 Tür: Kişisel Gelişim Yazar: M. Barış Muslu Kitap Hakkında Genel Bilgiler Bir çok insan tarafından kişisel gelişim kitapları gereksiz, sıkıcı hatta para tuzağı olarak görür.  Beynine Forman At kitabını da duyduğunuzda yine aklınıza ilk bunlar gelebilir ve kitabın arkasına baktıktan sonra aldığınız rafa aynı şekilde geri bırakabilirsiniz. Fakat emin olabilirsiniz ki kitap bir çok kişi tarafından tavsiye edilenler arasındadır ve keyif alacağınızı garanti ederiz. Barış Muslu çook iyi bir iş çıkarmış. Klasik ve alışılagelmiş kişisel gelişim kitaplarından farklı bir yöntem ile olaylara yaklaşmış göstermiş. En azından okurken sıkılmıyorsunuz ve hep aynı şeyler demiyorsunuz. Kitabın içinde bir çok faydalı bilgi olduğunu söyleyebilirim. Fakat işin gerçeği hiçbir zaman değişmiyor ve yine değişmemiş. Kendi iradeniz olmadığı sürece bu tarz kitaplardaki hiçbir şey işinize yaramaz ve ilk başta kitabın özetini okuduğumda bırakma nedenimde buydu aslında. Her kişisel gelişim kitabının klasik bahanesi olan siz denemezseniz işe yaramaz cümlesi.

Cezasız Eğitim – Adem Güneş
Kişisel Gelişim , Psikoloji / Eylül 20, 2017

Yayın Evi: Timaş Basım Sayfa Sayısı: 288 İlk Basım: 2017 Tür: Kişisel Gelişim Yazar: Adem Güneş Kitap Hakkında Genel Bilgi Cezasız eğitimin ilk adımı anne ve babanın kendisinde başlar. Cezasız eğitim için anne ve baba her şeyden önce kendi çocukluğundan kalan sorunları kendi içlerinde çözüme kavuşturmalılar. Bundan sonraki adım ise anne ve babanın çocukları ile güçlü bir bağ kurmalarıdır. Çocuğu korkutarak baskı kurmak yerine, güven verici bir kararlılığı benimseyerek çocukla iletişim kurmak gerekir. Çocuklarını yönetmeye çalışmak yerine çocuklara eşlik ederek doğruyu yanlışı deneyimleyerek öğrenmesini sağlamak gerekir. Çocukları “El alem ne der?” diyerek kısıtlamak doğru değildir. Çocuğa öncelikle el aleme saygılı olmayı değil kendine saygılı olmayı öğretmek gerekir. Çocuğun yapması istenen davranışlar söyleyerek değil yaşayarak öğretilmelidir. Çünkü çocuk ebeveynlerinin kendisine söylediğini değil, ebeveynlerinden gördüğünü yapar. En önemlisi ise ebeveyn çocuğu olgunlaştırarak kendi seviyesine çıkarmaya çalışmamalı, çocuğun seviyesine inip çocuklaşmalıdır.

Osmancık – Tarık Buğra

Yayınevi: Ötüken Sayfa Sayısı: 357 İlk Basım: 1982 Tür: Roman Yazar: Tarık Buğra Kitap Hakkında Genel Bilgi Kitap Osmanlı’nın beylikten develte geçiş sürecini konu edinmiştir. Ertuğrul Gazi’nin oğullarından en küçüğü olan Osmancık, kılıç ve at binme konusunda oldukça maharetlidir. Bir gün ormanda Şeyh Edebali ile karşılaşırlar ve aralarından bir diyalog geçer. Edebali, bütün beyliğin saygı duyduğu bir insandır. Osmancık o günden sonra Şeyh’in evine gidip gelmye başlar. Bir gün o evde bir rüya görür ve ona anlatır. Edebali rüyayı Osmancık’ın asırlarca büyük topraklara hükmedevek bir cihan devletinin kurucusu olacağı şeklinde yorumlar. Bir zaman sonra Osmancık beyliğin başına geçer ve civardaki düşmanlar ile savaşmaya devam ederek topraklarını genişletirler. Beyliğin başına geçtikten sonra kendisine Osman Bey denmeye başlar. Osman Bey aynı zamanda Şeyh’in kızına aşık olur ve ister. Düğünleri gerçekleşir ve evliliklerinden çocukları olur. Bu çocuklardan Orhan Bey büyüyerek beyliğin başına geçer ve Bursa’yı fethederek Osmanlı Devleti’nin başkenti ilan eder. Osman Bey’in mezarı Bursa’da gümüş kubbe altında yer almaktadır. Yazar Hakkında Genel Bilgi 1918 yılında Akşehir’de hayata gözlerini açan yazar 26 Şubat 1994’de hayata gözlerini yumana kadar aktif yazarlık hayatına devam etmiştir. Eğitimi sırasında Tıp, Hukuk ve Edebiyat fakültelerine ayrı ayrı devam etmiştir ama hiçbirini bitirmemiştir. Edebiyat fakültesini son senesinde bırakmıştır. Tarihi…