Muhteşem Gatsby – Scott Fitzgerald
Yabancı Roman / Mart 22, 2018

Romanın anlatıcısı karakterler arasında yer alan Nick Carraway’dir. Her şey eski bir asker olan Nick’in, Long Island’a gitmesi ile başlar. Gatsby’e yakın bir evde yaşayan Nick; uzun süredir namını duyduğu Gatsby’i merak etmektedir. Verdiği partilerle ünlenen Gatsby ise burada çok popüler bir insandır. Aynı zamanda derin duygular beslediği ve yıllardan beri devam eden bir saplantısı vardır. Bunları hissettiği kadın ise, Nick’in kuzeni Daisy’dir. Eşi ise zengin bir adam olan Tom Buchanan’dır. Bir gün Daisy, Nick sayesinde kocası Tom’un onu aldattığını öğrenir ve çok üzülür. Bu sırada, Nick; bahsini sürekli duyduğu Gatsby ile kuzeni Daisy’nin de eskiden sevgili olduklarını ve ayrıldıktan sonra Tom’la evlendiklerini öğrenir. Bir süre sonra, Nick, Gatsby’nin muhteşem partilerine katılma fırsatı bulmuştur. Üstelik burada bizzat kendisi ile de tanışır. Daisy ile bağlarını bilen Gatsby, bunun için Nick ve Jordan’dan yardım talep eder.  İkili ise yardım etmeyi kabul eder ve bu eski aşıklara bir buluşma ayarlarlar. Tom’un eşini aldattığı kişi olan Mrytle ise, Wilson’un eşidir. Ve her ikisi de eşlerinin kendilerini aldattığını düşünmektedir. Bir gün, bu beş karakter bir yolculuğa çıkarlar. Tom ise bu durumdan tamamen rahatsız olmaya başlamıştır. Gatsby, eskisi gibi olmak için Daisy’nin Tom’u sevmediğine ikna olmak ister fakat Daisy böyle bir itirafta bulunmaz. Durum artık herkes…

Ölüm Şarkısı – P. J. Parrish
Polisiye , Yabancı Roman / Kasım 29, 2017

Yayın Evi: Arkadya Yayınları Sayfa Sayısı: 432 İlk Basım: 2017 Tür: Yabancı Romanlar Yazar: P. J. Parrish  Kitap Özeti Ruhsal bunalım içinde olan Laurent, öldürdüğü kızları, bir zamanlar çok sevdiği Helen’e benzeyenler arasından seçerdi. Masum bir ifade ile kızlara yaklaşırdı. Bu sayede onların güvenini kazanır. Kızlardan birisinde kolyesini unutur. Bu sırada Matt Paris’te yaşanan kadın cinayetlerini sıkı bir şekilde takip eder. Laurent’in kolyesini kaptırdığı kurbanın arkadaşıyla iletişim haline geçti ve kolyeyi arkadaşından aldı. Artık Laurent, kız kardeşinin intikamını almak isteyen bir gazeteci tarafından kovalandığını biliyordu. Laurent’in beş yıldır peşinde olan dedektif Eve Bellamont Matt ile iş birliği içinde olarak Laurent’i yakalamaya çalışmaktadır. Peki Laurent ne yaşamıştı da sarışın, mavi gözlü kadınları öldürüyordu? Müzik camiasında Larry Marsh diye tanınan Laurent’in babası bir zamanlar orkestra şefiymiş. Oğlunun ünlü bir çelist olmasını istiyordu. Oğluna çok fazla baskı yapıyordu. Laurent da babasından nefret ediyordu. Laurent, erken bunayan annesini on yaşında kaybetmiştir. Annesine çok bağlıydı. Laurent’in annesi ve Helen’e çok benziyorlardı. Ama bir katil neden çok sevdiği annesine benzeyen sevgilisini öldürmek istesin ki? Öldürmek için başka sebepleri vardı. Helen’e onunla cinsel birliktelik yaşamak istememişti. Ve bu Laurent’in küçüklükten beri sorunuydu. Babasının metresiyle yaşadığı şey, onun cinsel doyuma ulaşmasını engellemiş ve o kadından nefret ettirmişti. Helen’e…

Kavgam – Adolf Hitler
Politika , Yabancı Roman / Ekim 15, 2017

Yayın Evi: Yason Yayıncılık Sayfa Sayısı: 646 İlk Basım: 1926 Tür: Politika Yazar: Adolf Hitler  Kitap Özeti Hitler katıldığı bir politik parti toplantısında kendisine hakim olamayarak kızıl taraftarlığının yanlışlığına yönelik bir konuşma yaparak ön plana çıkar. Bu konuşmayı yaptığı parti toplantısı grubundaki bir insan, yapılan bu konuşmadan etkilenerek başka bir toplantıya daha çağırır. Hitler’e göre Alman İşçi Partisi, yanlış politikalar ve düşüncelerle doluydu. Aslında bu toplantıya hiç katılmak istemez ama içindeki meraka da engel olamayarak bu toplantıya katılır. Böylece partiye üyeliği başamış olur. Partide bazı değişiklikler yapmak için uğraşmaya başlar. Aradığı yardım ve parayı güçlü hitabet gücü ile bulur. Oldukça kısa bir süre içinde dinleyicilerinin sayısı büyük salonları dolduracak boyutlara ulaşır. Partinin adı, “Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi” olarak değişir. Hitler, her toplantıda bizzat yer alır. Bağlılık yemini eden savunuculara sahip olurlar. Bu yükseliş Kızılları rahatsız eder. Sabote etmeye çalışsa da başarısız olurlar. Partiye bir işçinin önerdiği sembolü Hitler elden geçirerek imge haline getirir. Flamalar ve kol bantları bastırırlar. Parti kuruluşundan dört yıl sonra kapatılır. Hitler amaçlarından asla vazgeçmez.

Başlangıç – Dan Brown
Yabancı Roman / Ekim 6, 2017

Yayın Evi: Altın Kitaplar Sayfa Sayısı: 536 İlk Basım: 2017 Tür: Yabancı Roman Yazar: Dan Brown Kitap Konusu Hakkında Genel Bilgiler Tarihi gerçekler ile kurgulanmış hikayeleri birbiri içine işleyerek okuyucularını ile buluşturan Dan Brown, Başlangıç romanı ile birlikte yine çok ses getirmeyi ve en çok satanlardan birisi olmayı hedefliyor. Dan Brown Başlangıç adlı romanında insanoğlunun ezelden beridir kendisine sorduğu ve cevabını kesin olarak bulamadığı sorunun cevabını irdeliyor. ‘İnsanoğlu nereden geliyor?’ sorusunun cevabını kurgulayarak okuyucuları ile buluşturuyor. Bu kurguyu oluştururken de dünya üzerinde var olan tüm dinleri elden geçirerek incelemesini yapıyor. Romandaki kahramanımız Robert Langdon ismi ile karşımızda olacak ve kahramanımız gerçekten bu sorunun cevabını bulduğu iddiası ile ortaya çıkar. Bu cevabın tüm dünyaya ulaşmasını arzular ancak bu çaba bazıları tarafından hoş görülmez ve kahramanız ölüm tehlikesine girer. Başlangıç kitabı yazarımız Dan Brown’un klasikleşmiş kitaplarından birisi. Bir çok tarihi gerçeği öğrenirken, bunun verdiği gerçeklik hissi ile mükemmel bir maceranın içine atılıyorsunuz.

Kara Kule – Stephen King
Fantastik , Yabancı Roman / Ekim 6, 2017

Yayın Evi: Altın Kitaplar Sayfa Sayısı: 271 İlk Basım: 1982 Tür: Fantastik / Yabancı Roman Yazar: Stephen King Kitap Hakkında Genel Bilgiler Silahşor, ıssız bir çölde Siyahlı Adamı bulmak için yaptığı takip sırasında yolda Brown adında bir adam ile tanışır ve bu adamın yanında kalmaya başlar. Roland (Silahşor) aslında çok fazla konuşmaz ama Brown’a öncesinde Tull isimli kasabada yaşadıklarını anlatır. Roland, Tull isimli kasabada bir bara girer. Barın sahibi Alice ile tanışır. Kasabadaki kaldığı sürede Alice ile bir birlikteliği olur. Alice Silahşorun bir gün gideceğinin de farkındadır. Bu sırada Roland Siyahlı Adamın daha önce buradan geçtiğini ve ölü birisini dirilttiğini öğrenir. Hedefine doğru yaklaştığını hisseder. Kasabada ayrıca bir kadın rahip bulunmaktadır ve düzenli olarak da kasaba halkını çağırarak dini törenler gerçekleştirmektedir. Kadın Siyahlı Adam ile irtibata geçmiş olan birisidir ve bir kısım ondan mistik güçler almıştır. Silahşorun kasabadan ayrılma zamanı geldiğinde kasabadaki herkes büyülenmiştir ve kadın rahibin de kışkırtmaları ile sevgilisi Alice’ de dahil olmak üzere tüm kasaba halkı Silahşoru öldürmek için ayaklanmışlardır. Silahşor hepsini tek tek vurmak zorunda kalarak kasabadan ayrılır. Büyük bir çölde ölümü göze alarak tekrar Siyahlı Adamın peşine düşer. Hikayenin devamı serinin bir sonraki kitabı ile okuyucusu ile buluşuyor.

Grinin Elli Tonu – E L James

Yayın Evi: Pegasus Yayınları Sayfa Sayısı: 168 İlk Basım: 2012 Tür: Yabancı Romanlar Yazar: E L James Kitap Hakkında Genel Bilgi Tüm dünyada hem filmi hem de kitabı ile büyük ses getiren ve en çok satanlar listesinin tepesine yerleşen E L James tarafından yazılan Fifty Shades of Grey, Türkçe Grinin Elli Tonu kitabı cezbedici hikayesi ve erotik içeriği ile sizi de baştan çıkaracak. Güzel ve masum bir edebiyat öğrencisi röportaj için Grey adında çekici birisiyle bir araya gelir. Genç kız adamın cazibesine kapılır ve onunla birlikte olmak için her şeyi yapmaya hazırdır. Grey de buna razıdır fakat bu ilişkiden bazı beklentileri vardır. Erotik fantezilerini kız üzerinde uygulamak isteyen adam karşısında kız şaşkınlık duyar fakat bu içindeki arzuları daha fazla arttırır. Zaman geçtikçe bu ilişki ile genç kız adamın karanlık gizli sırlarını öğrenmeye başlar fakat kendini çoktan kaptırmıştır. Grinin Elli Tonu kitabı büyük beğeni toplarken, sosyal medyada en fazla tavsiye edilen kitaplar arasında. Elinizden bırakamayacağınız, sürükleyici ve ateşli hikayesi adeta bağımlılık yapıyor.