Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Şubat 1, 2017

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Sayfa Sayısı : 160

İlk Basım :1943

Tür : Roman

Yazar : Sabahattin Ali

Kitap Hakkında Genel Bilgi

Kürk Mantolu Madonna, Türk Edebiyatı’nın adeta bir mihenk taşı olarak görülmektedir. Bu kitabı okuyup da ondan etkilenmediğini söyleyen kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Sabahattin Ali, kalemini konuşturmayı bilmiş ve bizi bir solukta okuyacak bir kitaba kavuşturmuş. Kitapta kahramanımız Raif, bir şirkette standart bir iş yapmaktadır. İşinde gücünde normal bir insan gibi bir karakter çizen kahramanımız, geçmişinde öyle şeyler yaşamıştır ki bizleri hayrete düşürecektir.

Gençliğinde sabun yapımı konusunda mesleği öğrenmesi için babası tarafından Almanya’ya gönderilen Raif, ilk etapta kendisine verilen görevi yerine getirmek için çalışmaktadır. Bir gün bir sergiyi gezerken gördüğü bir tablonun karşısında donup kalır. Sergi bitene kadar her gün gider o tabloya saatlerce bakar. Tablo bir kadının resmidir. Ressam kendini resmetmiştir. Raif daha sonra tabloyu yapan ressamla da tanışır. Olaylar bunun ardından gelişir. Kendini hiç ummadığı bir ilişkinin içinde bulur. Türkiye’ye dönmek zorunda kalan kahramanımızı hazin bir son beklemektedir. Bu son kitabı okuyan herkesi bir kez daha okuma isteği ile doldurmaktadır.

Yazar Hakkında Genel Bilgi

29 Şubat 1907 Gümülcine doğumlu olan yazarımız, 2 Nisan 1948’de yurtdışına kaçmaya çalışırken Kırklareli’nde öldürüldü. Söylenenlere göre yazdığı bir yazı yüzünden sürekli izlenen yazar yurtdışına kaçmaya çalışırken kaçakçılarla girdiği münakaşa sonucunda onlar tarafından öldürülmüştür. Yazarın Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan gibi kitapları da oldukça beğenilen ve 100 Temel Eser kapsamında olan kitaplardır.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir