Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Mart 17, 2018

Kuyucak’ta doğan Yusuf’un ailesinin katledilmesi ile hikaye başlar. Kasabaya olay yerine giden Kaymakam Selahattin Bey, burada Yusuf’u görür ve o an onu evlat edinmek ister. Kendisinin yalnızca Muazzez adında küçük bir kızı vardır. Eşi Şahinde Hanım, Yusuf’u hiç sevmemektedir. Muazzez ve Yusuf birbirleri ile çok iyi anlaşarak birbirlerine kol kanat gererek büyümüşlerdir. Bu sırada Yusuf, okumayı istemez ve Edremit’e taşındıktan sonra okulu bırakır. Bir gün, Yusuf, Muazzez ve arkadaşları bayram günü dışarı çıkmışlardır. Bu sırada, şımarıklığı ile bilinen Hilmi Bey’in oğlu Şakir, Muazzez’e laf atar. Buna şahit olan Yusuf ise Şakir’le kavga eder. Kavgada kimseye bir şey olmasa da, Şakir bunu bir intikam konusu haline getirir ve plan yapmaya başlar.

Kaymakamı kumar masasına alıştıran Hilmi ve Hacı Ethem, onun borçlanmasını sağlar. Böylece, Kaymakam’ın artık Hilmi Bey’e ödemesi gereken bir borcu bulunmaktadır. Kızı Muazzez ile Hilmi Bey’in oğlu Şakir’in evlendirilmesi karşılığında borcun silineceği söylenir. Planları işlemeye başlayan Şakir, Yusuf’u da tuzağa düşürmek ister. Bunun için yanlarında çalışan Kübra ve annesini devreye sokar. Fakat olaylar istediği gibi gitmez. Yusuf yaralanır ve her şeyi Kaymakam Selahattin Bey’e anlatır. Şakir ve ailesinin ne kadar kötü olduğu öğrenen Kaymakam, kızını vermek istemediğini ama onlara borcu olduğunu Yusuf’a anlatır. Çözüm ise, Yusuf’un en yakın arkadaşı Ali’dedir. Muazzez’e aşık olan Ali borcu öder ve Muazzez ile bir evlilik yoluna girer. Fakat hain Şakir, bir düğün esnasında Ali’nin ölmesine neden olur fakat hiçbir zaman bu suçundan dolayı ceza almaz.

Bir gün, bir hışımla Muazzez, aslında başından beri Yusuf’a olan aşk dolu duygularını ona itiraf eder. Yusuf buna çok sevinse de ne yapacağını bilemez. Bir süre sonra karar verir ve Muazzez ile kaçarak bir köyde evlenirler. Kaymakam buna sevinse de, Şahinde’nin gönlü hala Şakir’den yanadır. Kaymakam Selahattin Bey, Yusuf’u yanına katip olarak alır ve bir süre sonra da vefat eder. Yeni gelen kaymakamla beraber Yusuf başka kasabalara giderek çok çalışmaya başlar ve eve az uğrar hale gelir. Burada devreye Şahinde Hanım girer ve kızını yoldan çıkarmaya çalışır. Ev ev gezerler ve kasabada Muazzez’in adı çıkmaya başlamıştır. İşinde gücünde olan Yusuf ise bir süre hiçbir şeyi anlamaz. Oysaki Şakir dahil herkes karısıyla eğlenmektedir. Bir gün iş dönüşü evindeki eğlenceyi gören Yusuf, silahına davranır ve rastgele ateş eder. Karısı Muazzez’i alıp oradan kaçar fakat o, yaralanmıştır. Fazla dayanamaz ve ölür. Geriye, Yusuf’un onu bir çukura gömmesi kalır.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir