Mehmed Akif – Sezai Karakoç

Ocak 29, 2017

Yayınevi: Diriliş Yayınları

Sayfa Sayısı: 95

İlk Basım: 1968

Tür: İnceleme

Yazar: Sezai Karakoç

Kitap Hakkında Genel Bilgi

Sezai Karakoç, bu kitabında hayranlık duyduğu ve kendi ideolojisinin şekillemesinde büyük rol oynayan İstiklal Şairimiz Mehmed Akif Ersoy’un hayatı ve eserleri hakkında incelemelerde bulunuyor ve aynı zamanda kendi yorumunu ekleyerek onun hayatını anlamlandırmamız adına bize yardımcı olmaya çalışıyor. Oldukça sanatsal eserler veren Akif’in eserlerini anlayabilmemiz için bize yol gösteren yazarımız, yol göstermenin yanı sıra kendi yorumları ile adete bizimle bir edebiyat münakaşası içine giriyor.

Akif’i incelerken onun ideolojisine de değinen yazar, Türk – İslam geleneklerine göre eserleri yorumluyor. Bunu yaparken farklı türdeki eserleri ayrı ayrı inceleyerek bize oldukça kolay okunacak bir içerik sunuyor. Aynı zamanda Akif’in Yahya Kemal gibi diğer şairlerimizi ve yazarlarımı ile olan ilişkisine de değiniyor. Böylelikle eserler hakkında yorum yapmak daha kolay bir hal alıyor. Eser yorumlamanın temelinde sadece yaşananlara bakmak değil, eseri yazan kişinin bütün hayatını baştan sonra inceleyerek yorumlamak gerekiyor.

Yazar Hakkında Genel Bilgi

1933 yılında Diyarbakır’da hayata gözlerini açan Sezai Karakoç, lise eğitiminin sonuna kadar Diyarbakır ve çevresinde yaşadı. Ardından felsefe eğitimi almak için İstanbul’a geldi. Babası onun ilahiyat okumasını istiyordu. Kendi parası ile geçim sıkıntısı çekeceğini anlayınca ücretsiz eğitim kısmı bulunan Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin sınavına girdi. Burayı kazandıktan sonra başarı ile okudu ve Mali bölümden mezun olarak Maliye Bakanlığı’nda göreve başladı. Memuriyet görevinden ötürü bir çok ili gezme ve tanıma fırsatı bulu. 1973’te istifa eden şair bu tarihten sonra hiçbir resmi görevde bulunmadı. Bir dönem Diriliş Partisi’ni kurdu fakat parti seçimlere girmediği için kapatıldı. 2007 yılında Yüce Diriliş Partisi’ni kuran şair, halen partinin genel başkanlığı görevini yürütmektedir.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir