Mutluluk – Zülfü Livaneli

Nisan 2, 2018

Dünyadaki kötülüklerden habersiz 17 yaşındaki Meryem’in yaşam öyküsünü anlatmaktadır. Meryem, babası tarafından baygın olarak deniz kenarında bulunur. Anlaşılır ki Meryem’e biri zarar vermiş ve tecavüz etmiştir. Babası tarafından eve geri getirilen kız burada bir samanlığa kapatılır. Babası, Meryem’i suçlamaktadır. Bu yüzden burada onun intihar etmesini istemekte ve bunun için zorlamaktadırlar. Eğer kendisi intihar etmezse, amcasının oğlu onu gelip öldürecektir.  Amcasının oplu Cemal, askerden döndüğünde durum kendisine anlatılır. Cemal, ailesi gibi bu işin taraftarı olmasa da törelerin dışına çıkmak istemez. Köydekilerin bu durumu anlamaması için ikisinin İstanbul’a gitmesine karar verilir.

İstanbul’a gittikten sonra, Cemal’in ağabeyinin evinde kalırlar ve ertesi sabah Meryem’in ölmesi gerekiyordur. Fakat ilk denemede Cemal, Meryem’in ölmesine izin veremez. Ardından Cemal’in bir arkadaşının vesilesi ile gittikleri balık çiftliğinde profesör İlhan Bey ile tanışırlar. İlhan Kurudal, bu ikiliyi karı- koca zannetmektedir ve onlara teknelerinin kapısını açmıştır. Cemal, İlhan’ın yardım isteğini kabul eder ve bir süre üçü teknede vakit geçirir. Bu arada Cemal’in aile büyükleri de onu aramaya koyulmuşlardır. Bir süre sonra İlhan, ikisinin evli olmadığını öğrenir ve bu duruma öfkelenir. İkisinin tekneden gitmesini istese de bir süre sonra pişman olur ve onları geri çağırır. Burada da tüm gerçekler ortaya çıkar. Meryem’e bu kötülüğü yapan kişinin Cemal’in amcası ve babası olduğu anlaşılır.

4 Yorum

 • araç takip cihazı Eylül 11, 2018, 9:37 am

  zülfü livaneli’yi beğenirim. çıkan bütün eserlerini takip ediyorum. okumadım bunu ama en kısa sürede almayı planlıyorum

 • Çin Takvimi Eylül 12, 2018, 8:02 pm

  Tamda bana bu lazımdı ödevim için çok teşekkürler.

 • Grafik Servisi Eylül 18, 2018, 12:37 pm

  güzel kitap

 • ilan ver Eylül 22, 2018, 7:27 pm

  içeriği şuan ülkenin içinde olduğu kötü durumu çok güzel anlatıyor. kitabın filme uyarlanıp filminin çekilmesi de zihinlerde kalıcılığını arttırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir