Osmancık – Tarık Buğra

Ocak 28, 2017

Yayınevi: Ötüken

Sayfa Sayısı: 357

İlk Basım: 1982

Tür: Roman

Yazar: Tarık Buğra

Kitap Hakkında Genel Bilgi

Kitap Osmanlı’nın beylikten develte geçiş sürecini konu edinmiştir. Ertuğrul Gazi’nin oğullarından en küçüğü olan Osmancık, kılıç ve at binme konusunda oldukça maharetlidir. Bir gün ormanda Şeyh Edebali ile karşılaşırlar ve aralarından bir diyalog geçer. Edebali, bütün beyliğin saygı duyduğu bir insandır. Osmancık o günden sonra Şeyh’in evine gidip gelmye başlar. Bir gün o evde bir rüya görür ve ona anlatır. Edebali rüyayı Osmancık’ın asırlarca büyük topraklara hükmedevek bir cihan devletinin kurucusu olacağı şeklinde yorumlar.

Bir zaman sonra Osmancık beyliğin başına geçer ve civardaki düşmanlar ile savaşmaya devam ederek topraklarını genişletirler. Beyliğin başına geçtikten sonra kendisine Osman Bey denmeye başlar. Osman Bey aynı zamanda Şeyh’in kızına aşık olur ve ister. Düğünleri gerçekleşir ve evliliklerinden çocukları olur. Bu çocuklardan Orhan Bey büyüyerek beyliğin başına geçer ve Bursa’yı fethederek Osmanlı Devleti’nin başkenti ilan eder. Osman Bey’in mezarı Bursa’da gümüş kubbe altında yer almaktadır.

Yazar Hakkında Genel Bilgi

1918 yılında Akşehir’de hayata gözlerini açan yazar 26 Şubat 1994’de hayata gözlerini yumana kadar aktif yazarlık hayatına devam etmiştir. Eğitimi sırasında Tıp, Hukuk ve Edebiyat fakültelerine ayrı ayrı devam etmiştir ama hiçbirini bitirmemiştir. Edebiyat fakültesini son senesinde bırakmıştır. Tarihi anlamda bir çok kitap yazan yazarın tiyatro oyunu gibi farklü türlerde de eserleri bulunmaktadır.

2 Yorum

  • canlitv.me Mayıs 15, 2018, 4:38 pm

    Çok kitap okuyan birisi olarak kitap hakkında çok güzel açıklama yapmışsınız beğendim sayfası yazarı hepsi yazıyor çok teşekkürler başarılar

  • Dullarla sohbet Haziran 14, 2018, 1:13 am

    Gerçekten çok sevdiğim kitaplar arasında ilk 10 içerisinde yer alır belki 3 4 defa okumuşumdur, herkese tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir