Satranç – Stefan Zweig

Nisan 7, 2018

Hikaye, New York’tan Buenos Aires’e giden bir yolcu gemisinde geçmektedir. Her şey, insanların gemide bir dünya satranç şampiyonu olduğunu öğrenmesiyle başlar. Şampiyon Mirko Czentovic, bir turnuvaya gitmek için gemide bulunmaktadır. Küçük yaşlarda, babası tarafından yeteneği fark edilen Czentovic, aslında bir köylüdür. Babasını ve satranç oynayan arkadaşını izleyerek yeteneğini geliştirmiştir. İşte bu yeteneğin gemide olduğunu öğrenen, satranç sever iş adamı McConor, Czentovic ile satranç oynamak ister. Para karşılığı oynanan oyunu, tüm gemi ilgiyle izlemektedir. İlk oyunda kazanan Czentovic olur ve McConor bu yenilgiyi hemen kabul etmek istemez. Bu nedenle bir kez daha oynamayı teklif eder. Yine bir yenilgi gelmek üzere iken devreye kimsenin tanımadığı biri girer ve taktik vermeye başlar, oyun berabere biter. Bu kişi Dr. B’dir.

Bu kez McConor, Czentovic ile oynaması için Dr. B’yi ikna etmek ister. Fakat 25 yıldır satranç oynamadığını belirten Dr. B, bunu kabul etmez. Çünkü, onun da bir hikayesi vardır. Yıllar önce hapse girmek durumunda kalan B’nin tek uğraşı, o zamanlar bir gardiyanın cebinden çaldığı satranç kitabı olmuştur. B, satranç kitabını ezberler, yatağı üzerinde taşlarla oynadığı satranç artık zihninde kendiyle oynadığı bir oyun olmuştur. Bir süre sonra kendine dahi yenilmeyi hazmedemeyecek bir hale gelince, satrancı bırakır.

Fakat yine de gemidekilerin teklifini sonunda kabul eden Dr. B. Czentovic ile oynar. Kaybedeceğini hisseden Czentovic oyunu bırakmak istese de, tekrar oynamaya ikna olur. Bu kez de Dr. B. eski sorunlarının tekrarladığı ve heyecanlandığını fark eder. Bir anda kendine gelen B, oyunu bırakır. Ve Czentovic ile satranç baş başa kalır.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir