Suç ve Ceza – Dostoyevski

Ocak 30, 2017

Yayınevi: İş Bankası Yayınları

Sayfa Sayısı: 704

İlk Basım: –

Tür: Roman

Yazar: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Kitap Hakkında Genel Bilgi

Edebiyatçılar derler ki “Dünya üzerinde hiçbir yazar yoktur ki Dostoyevski’den sonra yetişmiş olup ondan etkilenmemiş olsunlar. Yazarlık hayayı boyunca Dünya klasikleri arasında yer alan eserler yazan Dostoyevski bu romanı ile kalitesini herkese kanıtlıyor. Kitap Raskolnikov isminde bir karakterin işlediği cinayet üzerine duyduğu pişmanlık konusunu işlemektedir. Karakterimiz maddi açıdan zor zamanlar geçirmektedir. Borç para almak üzere bir rehinciye gider. Ancak öyle bir şey olur ki o bile ne olduğunu anlayamaz. Rehinciyi öldüren Raskolnikov, paraları ve değerli eşyaları alarak kaçar. Kimsenin kendisini görmediğinden emindir ancak oldukça tedirgin davranmaktadır.

Çaldıklarını ve delilleri saklar. Ancak vicdanı onu asla rahat bırakmamaktadır. Sürekli tedirgin olan karakterimiz insanların kendisine karşı davranışlarına sürekli bir şüphe ile yaklaşmaktadır. Raskolnikov’un hayatında 3 kadın vardır. Bunlardan ilk ikisi annesi ve kız kardeşidir. Üçüncü kadın ise fahişelik yapan Sonia’dır. Suçunu ve aşkını bu kıza itiraf eden kahramanımıza Sonia acımıştır. Ona yaptıklarını polise anlatmasını ve ödemesi gereken bedelleri ödemesini söyler. Kahramanımız polise giderek teslim olur ve her şeyi itiraf eder. Sibirya’ya sürülen Raskolnikov Sonia’nın kendisini beklediğini bilmektedir ve kendisini dine verecektir.

Yazar Hakkında Genel Bilgi

1821 Moskova doğumlu olan yazar, 1881’de Petrograd’da hatatını kaybetmiştir. Geçirmiş olduğu 60 senelik bu sürede Suç ve Ceza, İnsancıklar, Kumarbaz, Karamazov gibi klasikler arasında ilk sıralarda kendine yer bulan kitapların yanı sıra Beyaz Geceler, Bir Yufka Yürekli gibi diğerleri kadar başarı gösterememiş ama kıymeti sonradan anlaşılan kitaplar da yazmıştır.

2 Yorum

  • dekorasyon fikirleri Ekim 1, 2017, 9:34 pm

    Bana göre Dünya klasikleri ve 100 temel eserin başında Suç ve Ceza geliyor.. Herkesin okumasını şiddetle tavsiye edebileceğim bir roman..

  • ÇILGIN HIRSIZ 3 Ekim 28, 2017, 6:21 pm

    Suç ve Ceza… Hiç mi eskimez bir roman? İşte bu yüzden o bir Dünya Klasiği…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir