Yabancı – Albert Camus

Şubat 12, 2017

Yayınevi: Can Yayınları

Sayfa Sayısı: 111

İlk Basım: 1942

Tür: Roman

Yazar: Albert Camus

Kitap Hakkında Genel Bilgi

Albert Camus’un edebiyat alanındaki en önemli eserlerinden biri sayılan Yabancı, onun bir çok yabancı dile çevrilen ve hala çok satanlar listesinde yer almayı başarmış en önemli kitabıdır. Kitapta, toplumdan kendini soyutlayan bir kişinin adı konulmamış toplum kurallarını yıkışını okuyoruz. Kitap, kahramanımızın annesi kaybetmesi ile başlıyor. Annesinin kaldığı bakım evinin müdüründen gelen haber ile onun öldüğünü öğreniyor. Fakat üzülmek ya da üzülmemek konusunda ne hissettiği hakkında bir fikre sahip olmayan kahramanımız bakım evine girerek cenazeye katılıyor. Bunun ardından zaman geçmeye başlıyor ve bir gün eski bir iş arkadaşı ile karşılaşıyor. Çok güzel olmayan ama çekici olan bu kızla vakit geçiren kahramanımız onunla bir ilişkiye başlıyor. Bir gün bir arkadaşlarının deniz kenarındaki evinde gidiyorlar. Orada bir kaç serseri ile kavga eden baş rol, daha sonra kavga ettiği kişilerden birini öldürür.

Cinayet işlemekten mahkemeye çıkarılan kitabın ana kahramanı burada sadece işlediği cinayetten değil, annesine karşı sergilediği davranışlardan ötürü de yargılandığını görür ve vicdanı ile büyük bir çekişme içine girer. Camus, kitabın bu kısmında etkisinde kaldığı varoluşçuluk ve absürdizm akımlarını okuyucularına hissettiriyor.

 

Yazar Hakkında Genel Bilgi

Cezayir doğumlu olan Albert Camus, işçi bir babanın ve okuma yazması olmayan bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Gençlik yıllarında evlenen yazarımız iki yıl sonra boşandı. Bir dönem Komünist Parti üyeliğinde bulunmuş olsa da burada da fazla tutunamadı ve atıldı. Fransa’ya yerleşen yazarımız, burada daha önceden de yapmış olduğu gazetecilik mesleğini sürdürmeye devam etti. 1957 yılında geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir